הכנס העשירי לבטחון לאומי - תרומת הכוח האוירי לאסטרטגיה הגבוהה של מדינת ישראל

 סיכום ראשוני של הכנס העשירי לבטחון לאומי

 

הכנס העשירי לבטחון לאומי עבר בהצלחה רבה. רמת ההרצאות היתה טובה והמתח נשמר לאורך כל היום.

 

מההרצאה הפותחת וממושב הפתיחה למדנו על הקושי ליצור אסטרטגיה בהיעדר אסטרטגיית על ועל הצורך לנסות ולהשפיע על מקבלי ועושי המדיניות לאמץ אסטרטגייה גבוהה למדינת ישראל.

 

כמוכן העמקנו את הבנותינו לגבי מדיניות ארה״ב באזור ועל השאיפה לעצב מציאות באמצעות soft power. קינחנו בהרצאה ביקורתית לפיה מדינת ישראל משקיע אנרגיות עצומות בכל הקשור למדיניות הבטחון, כולל העיסוק  בחלל אך מזניחה תחומים קריטיים הקשורים למדיניות הפנים.

 

את המושב השני פתחה הרצאה שתיארה את השינויים שחלו באופי ומאפייני המלחמה והמערכה.

לאחר מכן קיבלנו שתי סקירות של קצינים בכירים בדימוס בצבא ארצות הברית ונאטו אודות המושג המופשט "דומיננטיות מערכתית״, מושג אותו ננסה לפתח בעתיד הקרוב. במושב זה בלטה לרעה היעדרותו של נציג בכיר מצה״ל, סאת בשל מדיניות תמוהה של דור צה״ל.


 

במושב הבא עסקנו בפן אחד של הממד האנכי ותרומתו להשגת דומיננטיות מערכתית. בהרצאה הראשונה למדנו על חקירת מרחב הנעשית על ידי בעלי חיים בטבע. מתוך הנחה שניתן ללמוד וליישם כמה מן העקרונות של בעלי החיים. לאחר מכן הרחבנו בנושא אוטונומיות של מערכות נשק ובמתח בין מגמה זו לבין השאיפה המסורתית של חיל האוויר לרכז את השליטה.

 

המושב האחרון, שהתנהל במתכונת רב שיח של בכירי התעשייה הביטחונית, אפשר לנו להתבונן על המגמות והמתחים בכל הקשור לפיתוח טכנולוגי. מרשימה במיוחד היתה העובדה שכל אחד מהגופים משקיע סכומי עתק למחקר ופיתוח ‫של מערכות המיועדות לבטחון המדינה.


 

קינחנו, כמו בכל שנה, בהרצאותיהם של מפקד חיל האוויר ושר הבטחון. מפקד חיל האוויר התמקד ביכולות ההתקפיות של חיל האוויר שהשתפרו, באופן דרמטי, בשנים האחרונות וכן בקשר בין פעילות ובניין הכוח של חיל האוויר לבין האסטרטגיה הגבוהה של מדינת ישראל. גם שר הבטחון הדגיש את הזיקה הברורה בין חיל אוויר חזק ומתקדם לבין האסטרטגיה הגבוהה של המדינה וכן התריע מפני פגיעה מתמשכת בתקציב הבטחון ומעמד אנשי הקבע.


הקלטות וידאו של כל ההרצאות הועלו לאתר המכון

 

הכנס כולו יתומלל ויסוכם בחוברת ייעודית כפי שאנו נוהגים מידי שנה.


אנו מנצלים סיכום זה על מנת להבהיר שאנו עושים את עבודתנו לטובת מערכת הבטחון, בראש וראשונה אנשי הצבא. אנו מקווים שבכנסים הבאים הנוכחות תהיה מרשימה יותר.

 

 

עבור לתוכן העמוד