הסכם הגרעין עם איראן – השלכות על כוח האוויר והחלל

 

הסכם הגרעין עם איראן נחתם לאחר שהסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) אישרה שאיראן עמדה בהתחייבויותיה. הסרת הסנקציות הכלכליות שחררו אנחת רווחה גדולה בקרב המנהיגים והעם האיראני.

 

לאור הפריחה הכלכלית הצפויה אין ספק שאיראן תנסה לשפר ולשדרג גם את כוח האוויר והחלל שלה לאחר שנים ארוכות של מצוקה.


עד הההפיכה האיסלאמית שהנהיג חומייני בשנת 1979 היה חיל האוויר האיראני אחד הגדולים והמתקדמים באזור וייתכן שאף בעולם. הציוד היה בעיקר אמריקאי וכלל כ-500  מטוסי קרב מסוגים 14 – F, 4 – F, מטוסי תובלה 130 – C, מסוקי סער 47 – C (צ'ינוק) וכן מסוקי קרב מסוג קוברה.


לאחר ההפיכה ומאוחר יותר בשל הסנקציות חלה ירידה דרמטית ביכולות חיל זה שכינויו השתנה ל - The Islamic Republic of Iran Air Force (IRIAF).


האיראנים ניסו להתגבר על הקשיים באמצעות קניבליזציה בין כלי הטייס הקיימים, ייצור חלקי חילוף על ידי התעשייה המקומית, רכישה בשוק השחור וייצור עצמי של כלי טיס. 

 

כיום כולל חיל האוויר של הרפובליקה האיראנית שאריות מהמטוסים האמריקאים אותם רכש לפני 1979, מטוסי מיראז' F-1 ומיג 23 שנמלטו מעיראק לאיראן במהלך מלחמת המפרץ בשנת 1991, מטוסים סיניים ומטוסים מתוצרת עצמית הקרובים ביכולותיהם למיג 21.


כמו כן טסים בחיל האוויר האיראני מטוסי מיג 29, מתקדמים יותר, שאף שודרגו במהלך השנים. רוסיה הייתה המדינה היחידה שסיפקה לאיראן מטוסי קרב לאחר ההפיכה. 

 
אין ספק שלא מעט מדינות ותעשייות ינצלו את ההזדמנות בה איראן משדרגת את כוח האוויר והחלל שלה וינסו למכור את מרכולתן. מספר נקודות למחשבה עולות בהקשר זה:


• יש להניח שהפנייה הטבעית יותר תהיה לכיוון רוסיה הן בשל המורשת החיובית והן בשל האיכות. במקביל לאפשרות שדרוג נוסף של מטוסי המיג 29 תיתכן רכישת מטוסי סוחוי 30, מיג 31 ומיג 35(שדרוג מקיף של מיג 29).


• לא נראה שהתעשייה הסינית מהווה מקור הצטיידות אפשרי מכיוון שהמטוסים המבצעיים נחותים בביצועיהם ממקביליהם ואילו מטוסי הדור החמישי עדיין בשלבי פיתוח.


• תיתכן גם פנייה לשוק הצרפתי על מנת "להתחבר מחדש למשפחת העמים". בהקשר זה ניתן לציין גם רכש מסיבי אפשרי של מטוסי נוסעים מתקדמים המהווים גם הם מרכיב חשוב בכוח האווירי.


• גם בנושא מערכות ההגנה האווירית אנו רואים את פירות ההסכם – כאשר אספקת המערכות מרוסיה צפויה בעת הקרובה.


• יתכן שלחיל האוויר האיראני המשודרג תהיה "זרוע ארוכה" שתתבסס על יכולות לפרוס לשדות ידידותיים קדמיים.


אין ספק שמעבר לצורך לעקוב אחר התפתחות פרויקט הגרעין האיראני נידרש לעקוב גם אחר השינויים שיחולו בכוח האוויר והחלל האיראני.

אם נגביה מעל האטממוספרה, מעניין יהיה לבחון את פעילותה של איראן בתחומי הטילאות ההתקפית מזה, ותוכנית החלל (לוויינים ומשגרים) מזה.


ארה"ב הודיעה כי בכוונתה להטיל עיצומים ומגבלות על תוכניות הפיתוח הטיליות של איראן, בעוד ששר ההגנה האיראני ציין (18.1) כי ארצו לא רק שלא תחדל מפיתוח טילים בליסטיים, אלא אף תמשיך את תוכנית הניסויים ותציג פיתוחים חדשים.

בתחום החלל, שהיווה מאז שנות התשעים כסות אזרחית לגיטימית לפיתוחים של איראן בתחום הטילאות, צפויה מגמה של שיתופי פעולה עם מדינות אחרות, וסנונית ראשונה ניתן לראות בהודעת ראש תוכנית החלל הרוסית קומארוב (20.1) שציין כי במגעים עם איראן עומדת על הפרק הכשרה של איראנים כטייסי חלל, במתקני החלל הרוסיים, וכן ייצור של לוויינים רוסיים עבור איראן.

 

 

 

 

עבור לתוכן העמוד