האם ניתן להכריע את ארגון דאעש?

בפגישה סגורה שהתקיימה עם כתבים בתאריך 17.12 הבהיר נשיא ארה"ב מדוע הוא מתנגד למשלוח כוח קרקעי משמעותי כדי להילחם במדינה האסלאמית. אובמה המשיך ואמר שרק פיגוע בסדר גודל של האחד עשר לספטמבר יביאו לאישור מבצע קרקעי רחב היקף. מכאן ניתן להבין שלתפיסתו רק מבצע מעין זה אכן יביא להכרעה ברורה של ארגון דאעש, אולם המחיר יהיה יקר מאד הן בקרבנות והן בכסף. אמירה זאת מעוררת תהיה לגבי מידת הנחישות של המבצע הנוכחי שמתנהל, מבצע "נחישות אינהרנטית" (Operation Inherent Resolve) שתכליתו המוגדרת היא פירוק והשמדת דאעש  -Degrade and destroy. 

 

התנהלות הקואליציה בהובלתה הברורה של ארה"ב מלמדת על כך שהתכלית בפועל של המבצע היא נסיון לפרק ולשחוק את הארגון אך לא להשמידו.


דאעש הוא הביטוי הפיזי של רעיון גדול, רעיון החליפות האסלאמית. התפשטות הרעיון איננה טריטוריאלית ואיננה לינארית ולכן היא מהירה ומפתיעה. נשאלת השאלה האם שחיקת הארגון נעשית בקצב מהיר יותר מהתפשטות הרעיון.


אין ויכוח לגבי הסכנה הכרוכה במבצע קרקעי רחב היקף. הסיכוי להסתבכות, היתקעות התארכות המבצע ושינוי המגמה שלו ברור למדי. כך למדנו ממבצעים דומים שהתנהלו בעבר הרחוק והקרוב יותר. אין גם ויכוח לגבי ההנחה שלא ניתן לנצח את דאעש וארגונים דומים לו באמצעות כוח אווירי וכוחות מיוחדים, בלבד, ללא ממד קרקעי.

 

ויכוח גדול מתקיים לגבי השאלה האם הלוחמים המקומיים כגון הכורדים או ארגוני המורדים בסוריה אכן מספקים את הממד החסר. נראה שדבריו האחרונים של הנשיא מצביעים על הספק לגבי הפוטנציאל הגלום בשיתוף פעולה זה.

 

אולם נראה שיש שאלה נוספת שלא נשאלה עד כה בקשר להפעלת כוחות קרקע. האם מבצע קרקעי רחב היקף הוא האפשרות היחידה או שאולי ניתן להפעיל כוחות קרקעיים בהרכבים שונים ובצורות פעולה שונות על מנת למצות את הפוטנציאל הגלום בפעולה משולבת אוויר קרקע.

 

על הישגי הקואליציה נכון למחצית שנת 2015 ניתן לקרוא במאמר המצורף.

 

 

 

עבור לתוכן העמוד